Home PR (tzv. SEO) články Aquaplaning – predchádzajte mu kvalitnými pneumatikami

Aquaplaning – predchádzajte mu kvalitnými pneumatikami

by admin

Zimné mesiace prinášajú aj povinnosť vodičov prezuť svojho „tátoša“. Opatrný treba byť hlavne pri voľbe šírky, kedy pre zimné pneumatiky platia trošku iné pravidlá ako pre letné, kde sa predpokladá jazda hlavne za sucha. Je jasné, že pokiaľ si ako letné pneumatiky vyberiete širší model, môžete očakávať lepšie jazdné vlastnosti hlavne v ostrých zákrutách a pri športovej jazde. Prečo to teda neplatí aj pri výbere zimných pneumatík?

Jedným z najdôležitejších dôvodov (okrem snehu a ľadu) je hrozba aquaplaningu, teda strata kontaktu medzi pneumatikami a vozovkou z dôvodu nadbytku vody na ceste a neschopnosti pneumatík efektívne ju odvádzať. Práve preto je dôležité na zimu voliť čo najužší profil pneumatík, aby sa zabezpečil kvalitný pomer medzi silou pôsobiacou na jednotku plochy pneumatiky, ktorá je v kontakte s vozovkou. V preklade to znamená, že hmotnosť vozidla je rozložená na menšej kontaktnej ploche, čím sa zabezpečuje lepšia priechodnosť cez vodu. Preto je asi najlepšie kombinovať letné pneumatiky so širšími hliníkovými diskami a na zimu nechať užšie plechové disky. Splní sa tým jeden z predpokladov bezpečnej jazdy za zhoršeného počasia.

Ďalšími kritériami bezpečnej jazdy za prítomnosti vody na vozovke je správne hustenie pneumatík, ktoré len s optimálnym tlakom zabezpečujú najlepšiu priľnavosť. Ich opotrebovanie a hĺbka dezénu tiež výrazne vplýva na pravdepodobnosť vzniku aquaplaningu. Všeobecne platí, že pokiaľ má auto nové pneumatiky so správnym tlakom, k aquaplaningu zriedka dochádza pri rýchlostiach nižších ako 90-100 km/h. Pokiaľ neplatí jeden alebo viacero z týchto predpokladov a ide o nesprávne nahustené alebo opotrebované pneumatiky, k aquaplaningu môže dôjsť už pri rýchlostiach 40-50 km/h.

Čo robiť v prípade, že došlo k aquaplaningu? Najjednoduchšou a najlepšou odpoveďou je „nič“. Je to zároveň aj najťažší úkon, keďže netušiaci vodič sa zrazu ocitne bez kontroly nad vozidlom, ktoré doslova pláva na vozovke. Impulzívnou reakciou je najčastejšie zošliapnutie brzdy, náhle uvoľnenie plynového pedálu alebo trhnutie volantom. Všetky tieto reakcie len ďalej zhoršujú vzniknutú situáciu a zvyšujú riziko nehody. Správnou reakciou je nechať auto, aby si išlo svojím smerom, keďže aquaplaning zriedka trvá dlhšie ako 2-3 sekundy, po ktorých je už kontrola nad vozidlom v rukách vodiča. Prípustné je aj postupné pomalé uvoľňovanie plynového pedálu, prípadne jemné točenie volantom.

Základom bezpečnej jazdy počas v prítomnosti vody na vozovke sú teda kvalitné pneumatiky a zachovanie chladnej hlavy, ak už k nebezpečnej situácii dôjde. Sledujte aj testy pneumatík, ktoré sa vykonávajú každoročne a vyberte si iba overené modely. Na ceste Vám prajeme čo najmenej nepríjemných zážitkov a veľa šťastných kilometrov.

Zdroj: ridedrive.co.uk

Foto: pneumatiky.sk

You may also like