Home PR (tzv. SEO) články Rosettská doska – kľúč k rozlúšteniu egyptských hieroglyfov

Rosettská doska – kľúč k rozlúšteniu egyptských hieroglyfov

by admin

Písal sa rok 1799 a 48 km od egyptskej Alexandrie pracovali odborníci na oprave múrov pevnosti el-Rašíd (francúzsky Rosetta). Zo stereotypnej práce ich vytrhol nález podivnej čiernej kamennej dosky, na ktorej dominovali tri nápisy. Ukázalo sa, že ide o staroegyptský text s hieroglyfickým a démotickym písmom, ale tiež o jeho grécky preklad. Spočiatku sa vôbec nevedelo, o aký obrovský poklad ide. Vďaka tejto doske sa totiž podarilo poodhaliť závoj tajomného egyptského staroveku. Agentúra Aspena, partner pre tlmočenie a preklad, pozýva zrekapitulovať si príbeh Rosettskej dosky.

Tabuľa z čierneho čadiča

Výška dosky z Rosetty je 114 cm a jej šírka 71 cm. Vedci sa zhodli, že pochádza z obdobia vlády Ptolemaia V. Epifana (rok 196 pred n. l.). V podstate ide o akúsi kópiu dekrétu, prostredníctvom ktorého zahrnula synoda panovníka poctami pri príležitosti jeho deviateho roku panovania. V tomto období už dominuje ako úradný jazyk aj gréčtina. Doslovné preklady slov do nám známeho jazyka umožnili porozumieť i dovtedy záhadnému písmu. Nález dosky z čierneho čadiča dokázal poodhaliť staroveký Egypt oveľa viac než pyramídy a neuveriteľné archeologické objavy. Egyptské obrazové písmo bolo síce koncom 18. storočia známe, no nik ho nedokázal čítať. Mnohí sa domnievali, že ide iba o kresby.

Moderná egyptológia

Dejiny modernej egyptológie začali písať traja muži, a teda Napoleon Bonaparte (generál a cisár), Dominique Vivant Denon (maliar a zberateľ) a Jean Francois Champollion (filológ). Napoleonova výprava do Egypta nemala byť iba vojenská. Vzal si so sebou aj skvelých vedcov a maliarov. Expedíciu chránil ako oko v hlave a očividne sa mu to oplatilo, pretože jeho muži objavili Rosettskú dosku. S jej lúštením si lámal hlavu najskôr fyzik a lekár Thomas Young. Určite urobil malé pokroky, ale démotické písmo odolávalo jeho detailnejším pokusom. Tento tisícročný jazyk prežíval však i naďalej v koptčine. Na to mal však prísť iný človek, geniálny Champollion. Už od detstva vynikal v učení sa rôznych jazykov a bol to práve on, kto dokázal pochopiť zmýšľanie Egypťanov. Správne sa domnieval, že niektorý znak môže vystihovať aj celé slovo, inde zase hlásku alebo skupinu hlások. Hoci ani iní vedci so štúdiom dosky nezaháľali, Champollion rozlúštil písmo ako celok. Doska obsahuje 166 rôznych znakov a mimoriadne nadaný Francúz jej zasvätil celý život (pritom ju nikdy nevidel v origináli). Nakoniec zomrel na suchoty z nadmerného vyčerpania. Jeho práca však nezostala zabudnutá. Pokračovali v nej jeho žiaci a egyptológia sa stala vedným odborom. Dnes je doska uložená v Britskom múzeu v Londýne. Egypťania sa už dlho snažia o jej získanie.

Champollionov duch prežíva v jemu podobných špecialistoch

Moderní prekladatelia a tlmočníci majú pred sebou omnoho viac možností ako Champollion. To však nemení nič na fakte, že sú rovnako zanietení, húževnatí a dôslední. K dispozícií sú Vám Aspena kontakty, kde sa môžete stretnúť s presne takýmito ľuďmi. Jazyková presnosť, faktická správnosť a zrozumiteľnosť sú tu samozrejmosťou, pretože ide o profesionálov s nadpriemernou znalosťou jazykových disciplín viacerých jazykov. Korektúry prevádzajú rodení hovorcovia a preklady sú klientom doručené v expresne krátkom čase. Ak potrebujete využiť špičkové prekladateľské a tlmočnícke služby pre svoje menšie či väčšie projekty, prekliknite sa na web tejto spoločnosti.

Zdroj: encyklopedia.sme.sk

Foto: © [fxegs] / Dollar Photo Club

You may also like